Listopad 20 2017 08:38:42

Wycieczka szkolna do Koła
6 października 2008r. trzydziestu sześciu uczniów Gimnazjum Nr 1 w Kłodawie wzięło udział w wycieczce szkolnej do Koła.

Program wycieczki zawierał:
- zwiedzanie ratusza miasta Koła;
- udział w lekcji muzealnej w Muzeum Technik Ceramicznych oraz oglądanie eksponatów zgromadzonych w tej placówce;
- obejrzenie spektaklu zorganizowanego przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia pt. „Próba życia”
- spotkanie z aktorami występującymi w przedstawieniu.

Wycieczkę zorgnizowały: p. Magdalena Adamkiewicz i p. Ilona Wojciechowska.
Reymontówka 2008
Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Kłodawie po raz kolejny mieli okazję uczestniczyć
w projekcie realizowanym przez Wielkopolskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Tym razem, w dniach od 29 września do 03 października 2008 r., młodzież Gimnazjum nr 1 w Kłodawie wzięła udział w warsztatach teatralnych zorganizowanych
w malowniczej miejscowości Chlewiska (koło Siedlec) w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka”. W zajęciach teatralnych uczestniczyło 30 uczniów. Część z nich miała już za sobą skromne doświadczenie teatralne, gdyż są oni członkami koła teatralnego, działającego przy Zespole Szkół nr 1 w Kłodawie. Warsztaty prowadzone były przez aktora z Teatru „Stara Prochownia” w Warszawie - pana Antoniego Barłowskiego.
Program warsztatów artystycznych przewidywał głównie zajęcia z zakresu sztuki gry aktorskiej. Celem warsztatów było także rozbudzenie wśród młodzieży zainteresowania teatrem, grą aktorską, ale również podniesienie samooceny, umożliwienie „odblokowania” emocji poprzez gest, słowo, ruch i śpiew. Urozmaiceniem zajęć było przygotowanie przez uczestników kostiumów i rekwizytów teatralnych.
Oprócz ciężkiej pracy, młodzież miała i chwile wytchnienia. Miłymi akcentami w trakcie ich pobytu w „Reymontówce” były: ognisko przygotowane przez organizatorów oraz dyskoteki integracyjne.
Efekt pracy młodzieży oraz ich instruktora obejrzała międzynarodowa publiczność. Na prezentację rezultatów zajęć teatralnych poproszeni zostali Amerykanie, goszczący w tym czasie w „Reymontówce”, dyrektor tegoż ośrodka oraz pozostali goście. Występ uczniów „Jedynki” został nagrodzony gromkimi brawami. Publiczność odwdzięczyła się młodzieży przekazując skromne pamiątki oraz kosz z kwiatami.
Ukraina 2008
W dniach 01- 15.09 2008 dwanaścioro dzieci z Zespołu Szkół Nr 1 wzięło udział w Polsko- Ukraińskiej wymianie młodzieży nad jeziorem Switaź na dalekim Wołyniu(Ukraina). Wymiana ta zorganizowana została przez Wielkopolskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Dzieci uczestniczyły w warsztatach dziennikarskich, językowych, plastycznych i animacyjnych, integrując sie tym samym z dziećmi ukraińskimi.
Wspólnie przygotowały wieczór Polski, podczas którego zaprezentowały typowe polskie potrawy oraz zatańczyły Poloneza. Potem przyszła kolej na wieczór ukraiński.
Szczególnie szalony był Bal Maskowy oraz Wampiriada(przy pełni księżyca...) kiedy to
w zwariowanych zabawach równie chętnie brały udział dzieci, jak i kadra.
Bywały również momenty podniosłe jak na przykład wizyta na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, gdzie dzieci zapaliły znicze przy pomniku Orląt Lwowskich oraz na grobach Marii Konopnickiej i Gabrieli Zapolskiej.
Wymiana ta, przede wszystkim, dała dzieciom możliwość poznania wspólnej historii Polski
i Ukrainy, odnalezienia wspólnych korzeni.
Pokazała także różnice pomiędzy obydwoma krajami, szczególnie gospodarcze
i infrastrukturalne.
Mamy nadzieję, że dzięki kontaktom nawiązanym na Ukrainie, jeszcze w tym roku szkolnym będziemy gościć u siebie grupę młodzieży z Łucka.
Czekamy z niecierpliwością...